Aydos Yazılım
Working from home increased staff productivity

Evden çalışma personel verimliliğini artırdı

Evden Çalışan Personel Verimliliği

Covid-19 pandemisi, iş dünyasında evden çalışma iş modelini gündeme getirdi. Pandemi kısıtlamaları sebebiyle uzaktan çalışma modeli yaygınlaştı. İşletmeler, özellikle bilgisayar tabanlı işlerde çalışan personelini evden çalışmaya yönlendirdi. Ancak bu durum evden çalışan personelin verimliliğini ve performansını gündeme getirdi. İşletmeler, uzaktan çalışan personelin verimliliği ölçen yazılımlara daha fazla rağbet göstermeye başladı. Peki, evden çalışan verimliliği nasıl ölçülür? Evden çalışmanın avantajları nelerdir?


Evde Çalışmanın Avantajları

Evden çalışma iş modeli, birçok avantaj barındırıyor. Araştırmalara göre, pandemi döneminde evden çalışan personel daha az stresli oluyor. Evden çalışanlar işe gelip gitme sürecinde trafikte zaman kaybetmiyor, sabah erken kalkıp işe yetişme stresi yaşamıyor. Ayrıca, esnek çalışma saatleri sebebiyle daha fazla mesai yapabiliyor ve performanslarında artış oluyor. Evde çalışırken daha az mola veren çalışanlar, sessiz bir ortamda rahat kıyafetlerle çalışma imkanı buluyor. Bu durum, çalışan verimliliğini olumlu etkiliyor. Bunlarla birlikte uzaktan çalışma iş modelinde iş memnuniyeti ve şirkete bağlılık oranları artarken, yıpranma oranları azalıyor. Ayrıca; ayda en az birkaç kez uzaktan çalışanların üretkenliği yaklaşık yüzde 80 oranında artıyor. Personelin yüzde 30'u evde çalıştığında daha az zamanda daha fazla iş yapıyor; yüzde 24'ü aynı zaman diliminde daha fazla iş yapıyor.


Evden Çalışan Verimliliği Nasıl Ölçülür?

Ofis ortamından ev ortamına geçiş, iş hayatında büyük bir değişiklik anlamına geliyor! Ancak bu aşamada şu sorular gündeme geliyor: Personel evin hangi odasında daha üretken olur. İşe nasıl odaklanır? İşe ne zaman başlamalı ve bitirmelidir? Evden çalışma aile hayatını nasıl etkiler? Personelin verimliliği ve performansı nasıl ölçülür? Şirketler personelini evde fiziksel olarak takip edemiyor; ancak personel verimliliğini ölçmek şirketlerin sürekliliği için büyük önem arz ediyor. Aksi durumda işlerde yavaşlama ve iş kayıpları ortaya çıkabilir. Bilgisayar tabanlı işlerde evde veya ofiste çalışan personelin iş verimliliği kolaylıkla ölçülebiliyor. Kontrol ve raporlama sistemleri sayesinde işletmeler, evden çalışan personelin daha verimli çalışmasını sağlayabiliyor. Aynı zamanda iş verenler personel maliyetlerini azaltabiliyor.


Yapay Zeka Destekli AntiZAN İle Personelinizin Performansını Ölçün!

AntiZAN, hem evden hem de ofisten çalışan personelin verimliliğini ölçen performans ölçüm yazılımıdır. İşletmelerin personel verimliliğini ölçme konusundaki ihtiyaçlarına göre tasarlanan yapay zeka destekli benzersiz yazılım, personelin yaptığı işlemlerin analizini yapıyor. Sistem, çeşitli etiketlerle evden çalışan personelin bilgisayar başında şirket için mi yoksa özel işleri için mi çalıştığını takip edebiliyor. Böylece işletmeler, personelinin işe sağladığı katma değeri analiz edebiliyor.